Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Akumulator żelowy od środka.

2015-11-19
Akumulator żelowy od środka.

Elektrolit wszystkim w dość oczywisty sposób kojarzy się z cieczą i nie ma w tym nic dziwnego - w końcu od zawsze nią był. Wszystko jednak zmieniło się w 1957 roku kiedy to Otto Jache pracujący dla firmy Sonnenschein wymyślił i opatentował technologię dryfitGel (potocznie po polsku zwaną żelową).

Na sucho?

W akumulatorach żelowych elektrolit nie występuje w postaci płynnej, a jest zamknięty w żelu. Konsystencja żelowa powoduje, że elektrolit potrafi działać w najbardziej ekstremalnych pozycjach i nie rozlewa się przy ewentualnym przebiciu obudowy. Akumulatory żelowe posiadają nadzwyczajnie niski poziom samo rozładowania dzięki czemu mają ponad 80% nominalnej pojemności po przechowywaniu ich przez okres 6 miesięcy, a po okresie 2 lat potrafią zachować nawet do 60% pojemności - bez doładowywania. Dzięki takim właściwościom akumulatory te idealnie nadają się do pojazdów eksploatowanych sezonowo, jak na przykład motorówki, quady, ścigacze itp. itd. Nie wyklucza to jednak używania ich np. do aut osobowych.

Akumulatory z technologią żelową służą głównie do profesjonalnych zastosowań systemów, które wymagają dłuższego okresu eksploatacji przy nierównym rozładowaniu i ładowaniu (np. przy korzystaniu z energii słonecznej). Tak naprawdę jednak największą ich zaletą jest bardzo niski stopień samorozładowania. Stąd też bardzo często stosuje się je jako źródła mocy w pojazdach terenowych, w instalacjach wykorzystujących energię słoneczną i w łodziach.

 

Exide Gel Budowa

 

Akumulatory żelowe lepiej odprowadzają ciepło wytwarzane w akumulatorze przy przepływie prądu. Są również bardziej odporne na wibracje i wstrząsy, zaleta ta ma znaczenie w zastosowaniach mobilnych i przenosnych. Dodatkowo akumulatory bezobsługowe wykorzystują proces rekombinacji czyli reakcje chemiczne, dzięki którym tlen i wodór powstające przy przeładowaniu i w klasycznym ogniwie wydalane do atmosfery, pozostają w akumulatorze w postaci wody i eliminują koniecznosc jej uzupełniania.

"Żel w Polsce" 

Chcąc udostępnić przemysłowi samochodowemu nadzwyczajna udaną i w pełni dopracowaną technologię żelowych akumulatorów Sonnenschein dryfit, grupa skorzystała z synergii mozliwosci swoich firm. Wyniki to nowy akumulator Equipment Gel, łączący zalety obu rodzajów akumulatorów dryfit - dryfit SportLine i dryfit Start - w celu uzyskania optymalnych standardów jakosci. Akumulatory Exide Gel oferują nadzwyczaj szeroką gamę zastosowań, dając sprzedawcom specjalizującym się w akumulatorach to, czego im akurat potrzeba do uzupełnienia swoich ofert.

 

 

Michał Skawiński

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2015
pixel